Dzielić się czy dawać

Czy wiesz jaka jest różnica między tymi dwoma stwierdzeniami? Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czy w swoim życiu dajesz, czy dzielisz się? Warto chwilkę nad tym przysiąść, bowiem różnica jest ogromna.

W koncepcji Gestalt znana jest teoria, że dajemy innym, to co sami chcielibyśmy otrzymać. Poprzez projekcję własnych pragnień na zewnątrz, wyrażamy je. I tak- siedząc w pomieszczeniu, w momencie gdy poczujemy na swojej skórze zimno, pytamy swojego gościa, o to czy nie przynieść mu kapci, albo czy nie dać sweterka. Gdy nasz żołądek zaczyna informować o sobie, pytamy drugą osobę czy miałaby ochotę coś zjeść.  Znasz to?

To samo tyczy się doradzania i pouczania. Mówimy innym to, co sami powinniśmy powiedzieć sobie. Warto mieć tego świadomość. Warto mieć czas i chęć na to by w takich momentach umieć się zatrzymać i zobaczyć, o co tak naprawdę chodzi.

Dlaczego dzisiaj- w ciągu jednego dnia spotkałam trzy osoby z tym samym  dylematem i musiałam mówić niemalże to samo do każdej z nich?! Dla mnie jest to ewidentna wskazówka os świata, by podczas mówienia, zacząć siebie uważniej słuchać i wreszcie usłyszeć.

DAWAĆ BRAK – DZIELIĆ SIĘ OBFITOŚCIĄ

Z tego łatwo zauważyć, że dajemy z pozycji braku. Dajemy to, czego potrzebujemy i często jest tak, że na poziomie ego, oczekujemy że ktoś to doceni. Bardzo często wzrastamy w domach, gdzie podstawą komunikacji jest manipulacja oparta na poczuciu winy.

„To ja specjalnie dla Ciebie zrezygnowałam z …”, „Przez to, że przyjechałam po Ciebie, nie zdążyłam…”, „ Od robienia dla Ciebie tych ciasteczek, popękała mi skóra na dłoniach „ i przykładów można by mnożyć bez końca. A w głowie kołacze mi się tylko jedno pytanie– to, po co mi to dajesz? Po co mi Twoje poświęcenie?

Najczęściej postępują tak  osoby, które wzrastały w deficycie uwagi rodziców i poprzez „usługiwanie” (na poziomie nieświadomym) próbują zyskać przychylność i akceptację.

Daję Ci, ale kosztem siebie- to nie ta droga!

Natomiast dzielimy się tym, co posiadamy. Sobą, swoimi talentami, dobrami. Różnica tkwi w tym, że gdy się dzielę, nie mam oczekiwań, daję, bo chcę, a nie dla tego, by uzyskać konkretny efekt.

Efekt, który finalnie ma dotyczyć mojego samopoczucia. Bo zostanę doceniona, pochwalona, uznana za fajną. Po raz kolejny warunkując  poczucie siebie od czynników zewnętrznych.

Czy potrafisz odszukać w pamięci moment, w którym podzieliłeś się czymś. Ot tak, sam z siebie ?! Mnie na myśl przychodzi moja przyjaciółka z liceum, która pokazała mi sedno całej sprawy. Ona najpierw zawsze dbała o swój interes!

Zawsze potrafiła zadbać o siebie i własny komfort, ale przy tym była bardzo serdeczna i chętnie dzieląca się-  NIGDY KOSZTEM SIEBIE,  za to zawsze z życzliwością. Pamiętam jak dawała nam papierosy w środku rejsu,(gdy był to towar iście deficytowy) z głębokim przekonaniem, że i tak to do niej wróci. I wcale nie oczekiwała, że jej oddamy- bo nigdy tego nie robiliśmy. Kiedyś ją o to zapytałam.

– jak nie wróci teraz, to kiedy indziej. Pamiętaj Ada, w naturze nic nie ginie – wszystko zatacza koło.

Kiedy daję, a kiedy się dzielę?

Często w trakcie warsztatów wykonujemy ćwiczenie otwierające naszą świadomość na to, jak funkcjonujemy w zakresie brania i dawania. Czy w momencie, gdy druga osoba nas o coś poprosi, sprawdzamy jak to dla nas jest i czy chcę spełnić tę prośbę. Większość z nas zapomina o tym, mechanicznie zgadzając się na prośby, których wykonanie bardzo często wymaga od nas nie lada poświęceń. I koło się zamyka. Znów robimy coś w imię czegoś, a nie dlatego, że chcemy.

Zauważ różnice między mistrzem, a nauczycielem. Mistrz po prostu jest i DZIELI SIĘ , nauczyciel DAJE ci wskazówki i rady. Mistrza cechuje spokój. czy dzieląc się z innymi czujesz w sobie spokój?

Ja dziś dzielę się z Wami tą refleksją – bo mnie samą zainspirowała do przyjrzenia się swojemu postępowaniu.

Pytania na które warto sobie odpowiedzieć

Czym poprzez swoją pracę dzielisz się, a co w niej dajesz z siebie?

W PRACY

Daję (z siebie) Dzielę się

Czym dzielisz się w relacji, a co dajesz?

W RELACJI

Daję Dzielę się

Na końcu nie podaję klucza, nie ma rozwiązania, ani prawidłowych i błędnych odpowiedzi- jest Twoja prawda- czyli najcenniejsze, co możesz w sobie pielęgnować.

SPOTKANIA W STYCZNIU:

12.01– Mapa Marzeń- czyli nadaje kierunek 🙂 >>>

15,22,29.01Przepływ- cykl spotkań – poznajemy narzędzia do pracy ze sobą >>>

Podobne wibracje

Top