Ekwador – Głębia Życia

Amazonia, Cotopaxi i Andy..

Zainspiruj się aby sięgnąć po wewnętrzne bogactwo swojego życia..

7-19 marca 2024r.
 

Amazonia

Tym razem wyruszamy w głąb Niziny Amazonki w jeden z najbardziej dziewiczych lasów deszczowych na świecie, serce terytorium należącego do Indian Achuar. Lud ten jest częścią ekosystemu tak czystego i nieskażonego, jak mało jakiego na świecie. Jest to nienaruszony region Amazonii, poprzecinany jedynie wijącymi się rzekami a tu i ówdzie wzdłuż brzegów można zobaczyć kompleks chat społeczności tubylczych.

Achuarowie to rdzenna ludność, która od tysięcy lat zamieszkuje tropikalny lasdeszczowy i posiada bogatą wiedzę na temat środowiska. Żyją w harmonii i czci dla rzek, drzew i zwierząt zamieszkujących ich ekosystem.. Las deszczowy to miejsce, w którym Achuarowie znajduje pożywienie, lekarstwa i surowce do wszystkiego, czego potrzebują. Selva (dżungla) to ich święte miejsce.

Żyją bez prądu, nie mają samochodów ani dróg. Wciąż polują dmuchawkami i strzałami. Mają rozwiniętą kosmologię i system wierzeń. Mają zwyczaj, że codziennie przed wchodem słońca spotykają się aby zinterpretować swoje sny..

Andy i wulkany

Ekwador to nie tylko Amazonia, to kraj kontrastów. Tak mały a tak różnorodny. W środkowej części kraju biegnie górzyste pasmo Andów z ośnieżonymi szczytami andyjskich wulkanów i wyrazistymi strojami Indian Keczua. Na początku przywitamy się z królową tych gór i stolicą kraju – Quito. Jest to miasto kolorowe, niezwykle klimatyczne z świetnie zachowaną kolonialną starówką. Położone na wysokości prawie 3 tysięcy metrów nad poziomem morza dostarcza ciekawych kontrastów krajobrazowych i kulturowych. Andy będziemy eksplorować aktywnie – na rowerze wjedziemy do Parku Narodowego Cotopaxi i zobaczymy z bliska lodowiec.

Wybierzemy się na słynny trekking po lasach mglistych Banos do La casa del arbol czyli chatki na końcu świata – domu z głębin marzeń i wyobraźni położonego na tle imponującego wulkanu Tungurahua. Przepłyniemy też górską rzeką rafting, uważany za najlepszy w tej części kontynentu pośród przepięknych krajobrazów parku narodowego Sangay. Dla chętnych będą też gorące źródła, masaże i lekcje tańców latynoskich..

Przestrzeń Kreacji

Ideą wyjazdu jest zatrzymanie się z codziennego biegu i obowiązków. Tworzymy przestrzeń, w której jest czas by odpuścić kontrolę, nie musieć, a móc. Czasami wręcz na nowo połączyć się z tym, czego chce. Otwieramy się na spontaniczność, poprzez dopuszczenie do głosu i działania wewnętrznego Kreatora, zwanego też szaleńcem. Dlatego, że wiąże się z takimi wartościami jak NIEZALEŻNOŚĆ, WOLNOŚĆ i wewnętrzny buntownik, który zawsze stawia siebie na pierwszym miejscu. Swoje potrzeby – dzięki temu, zawsze czuje swoją sprawczość i ma jak obdarowywać innych – sobą.  W bezpiecznych warunkach przypominamy sobie o całej tkwiącej w nas sile twórczej. Będziemy też spotykać się w kręgu żeby podzielić się tym z czym jestem na teraz. A w regionie laguny Quilotoa zatrzymamy się na 2 dniowe zajęcia świadomego ruchu i obecności, w przytulnej, komfortowej Eco lodgy. Wyzwanie, moc i przygoda..

ZAPISY:ada@wysoniewibracje.pl, krzysztof.ruba@wyprawy-rozwojowe.pl 

Inf dotyczące organizacji:
Krzysztof Ruba:
info@wyprawy-rozwojowe.pl , kom. +48 694 363 668
Informacje dotyczące części rozwojowej:
Ada Stolarczyk
ada@wysoniewibracje.pl, kom. 660 79 41 28 

EARLY BIIRD: przy zapisie do 10.10.2023 – 2850$ + przelot (ok 4-4,5 tyś PLN)
REGULAR: przy zapisie po 11.10.2023 – 2950$ + przelot (ok 4-4,5 tyś PLN

Program

Dzień 1 Quito – Kolonialna perła Ameryki / Świadomość swoich skarbów.

Wylot z PL. Przylot do Quito, stolicy Ekwadoru. Wieczorem spacer pa mieście i wyjście na kolacje. Podziwiamy skarby architektury kolonialnej i zastanawiamy się nad znaczeniem swoich skarbów we własnym życiu..Wieczorne wyciszenie i regeneracja. Idziemy spać by wypocząć po podróży.

Dzień 2 – Wulkan Cotopaxi – odpuszczam i patrzę co się dzieje / Moja przygoda..

Śniadanie. O 07:00 opuszczamy Quito i po półtorej godzinie jazdy na południe autostradą Panamerykańską docieramy do wejścia do Parku Narodowego Cotopaxi. Przed nami wyłonią się wspaniale widoki jednego z najwyższych czynnych wulkanów świata 5897 m n.p.m.

Wspinamy się naszym samochodem z napędem 4×4 przez las sosnowy i wkrótce docieramy do najwyższego punktu trasy, 4500 metrów nad poziomem morza. Widok z tego miejsca jest oszałamiający a w pogodny dzień możemy zobaczyć 8 wulkanów.

Następnie zakładamy kaski, rękawiczki i ochraniacze i rozpoczynamy przygodę rowerową na najwyższym aktywnym wulkanie na świecie. Pierwsze 8 km zabierze nas w dół 700 m po polnych drogach przez popiół wulkaniczny i krajobraz tundry. Na lunch zatrzymamy się przy ruinach Inków znajdujących się na wysokości 3700 metrów. Przy odrobinie szczęścia możemy zobaczyć kondora. Tego dnia czeka nas jeszcze jezioro Limpiopungo na wysokości 3800 m, i kolejny zjazd rowerem po polnych i utwardzonych drogach przez sosnowy las. Następnie pojedziemy naszym autobusem w kierunku Banos – zieloną bazą wypadową dla wszystkich miłośników dzikiej natury. Wieczorne spotkanie w kręgu – będzie to okazja do zatrzymania się i podzielenia  swoimi odczuciami z innymi. Kolacja i nocleg w Banos.

Dzień 3 Lasy mgliste Banos – Trekking / A gdyby tak móc latać..

Śniadanie. Dzisiaj wybieramy się na przyjemny trekking po niewysokich górach, z rześkim klimatem i pięknymi widokami. Po pobycie w dżungli będzie to doskonała okazja aby zaczerpnąć orzeźwiającego górskiego powietrza. Naszym celem będzie Casa del arbol czyli Domek na Końcu Świata. Po dotarciu na miejsce i doświadczeniu na nowo radości i skontaktowaniu się ze swoim wewnętrznym dzieckiem usiądziemy na górze na polanie aby uczcić wszystkie obszary, które budzą naszą radość naszego życia i które głęboko nas ożywiają.

Banos

To miejscowość położona u podnóża Andów,  na wysokości 1800 metrów. Gorące źródła, malownicze widoki i dostęp w zasięgu ręki do każdego sportu ekstremalnego! Bungy jumping, rafting, canyoning, kayaking, paragilding i wiele innych. Do tego dochodzą szlaki górskie z zapierającymi dech w piersi widokami. Największą popularnością cieszy się huśtawka zawieszona nad przepaścią na przeciwko groźnie dymiącego wulkanu Tungurahua..

Wieczorem będzie możliwość dla chętnych skorzystania z gorących term lub masażu (dodatkowo płatne). Wieczorem po kolacji spotkanie w kręgu. Nocleg w hotelu w Banos.

Dzień 4 Lasy mgliste Banos – Rafting / Wyzwanie

Po śniadaniu najciekawszy rafting świata. Rafting po Rio Pastaza to jedna z najbardziej niesamowitych przygód w Ameryce. Rio Pastaza jest najlepszym i najbardziej znanym w Ekwadorze spływem. Odbywa się on w obrębie przepięknych terenów lasu deszczowego Sangay National Park i Llanganates. Wyruszamy o 9 rano, podczas 40 minutowego przejazdu do punktu startowego zobaczymy kilka wodospadów i niesamowity krajobraz parków narodowych Sangay i Llanganates. Kiedy dotrzemy do rzeki od wykwalifikowanych instruktorów dowiemy się wszystkich kwestii technicznych na temat bezpieczeństwa, sposobu wiosłowania i manewrowania. W czasie tego spływu doświadczymy, ze czasem tylko jako zespół możemy dokądś dojść i pokonać trudności na swej drodze. W międzyczasie czeka nas mnóstwo zabawy i ekscytacji. W drodze powrotnej zatrzymamy się na obiad. Po południu chwila relaksu i dla chętnych czas na gorące termy lub masaż (dodatkowo płatne). Wieczorem kolacja w ośrodku, ale można też zostać w miasteczku w celu eksploracji i posmakowania tutejszego lokalnego kolorytu.  Nocleg w hotelu w Banos.

Dzień 5 Puszcza Amazońska Indian Achuar / Zew dżungli

Śniadanie. Przejazd na lokalne lotnisko niewielkiej miejscowości Shell. Stąd dzisiaj polecimy około 160 kilometrów niewielkimi 5- i 9-osobowymi samolotami w głąb jednego z ostatnich, odizolowanych obszarów ekwadorskiej Amazonii. Zobaczymy z lotu ptaka meandrującą rzekę Pastaza oraz terytorium Indian Achuar. Po wylądowaniu na niewielkim lotnisku wykarczowanego lasu udamy się do naszej ecolodgy. Kapawi Ecolodge jest zarządzana przez Indian Achuar i do nich należy. Spędzanie czasu z gospodarzami będzie świetną okazją na poznanie ich kultury i jej związku z lasem deszczowym Amazonii.

 

Tego dnia czeka nas pierwsza wędrówka po puszczy abyśmy mogli lepiej zrozumieć złożoną ekologię lasu deszczowego. Po obiedzie będziemy mieć czas na relaks, kąpiel i sjestę w hamaku. Wieczorem spotkanie w kręgu. Kolacja i nocleg w Ecolodgy.

Dzień 6 Puszcza Amazońska Indian Achuar / Pobyt w wiosce

Po śniadaniu wędrujemy do pierwotnego lasu deszczowego, aby poznać rośliny lecznicze oraz florę i faunę parku..

Amazonia

Uważana za jeden z najbardziej zróżnicowanych ekosystemów na świecie. W tych gęstych lasach i rozlewiskach występują wszystkie gatunki flory i fauny Amazonii. Ich różnorodność sięga 25-50 tysięcy gatunków. Trudności dostarcza tu znalezienie obok siebie dwóch drzew tego samego gatunku. Drzewostan tego lasu jest tak gęsty, spowity plątaniną lian, kilkupoziomowy, że miejscami nie do przebycia. Żyją tu czaple, ary, tapiry, słodkowodne delfiny, boa dusiciel, anakonda, kajmany i tysiące zwierząt wodnych. Oczywiście nie zawsze jest łatwo je zobaczyć. Powrót do lodgy na posiłek. Po obiedzie udamy się do lokalnej wioski Indian.

 

Głębokie zanurzenia wśród lokalnej społeczności

Jedną z wyjątkowych atrakcji podróży do tej części Amazonii jest możliwość poznania kultury Achuar. Aby móc głębiej dotknąć ich życia spędzimy czas pośród tej społeczności, odwiedzimy ich domy, poznamy rośliny jakich używają, dowiemy się o tajnikach tkactwa, garncarstwa czy sposobach polowania. Będziemy mieć okazję porozmawiać o ich życiu, myśleniu i o wszystkim tym co nas z nimi łączy i dzieli.. Takie spotkanie pozwoli nam na bliższą interakcję i poznanie codziennego życia Indian. Wieczorem spotkanie w kręgu.  Dla tych którzy poczują gotowość będzie również możliwość popracowania głębiej z roślinami Indian. Kolacja i nocleg w EcoLodgy. Wieczorne spotkanie w kręgu.

Dzień 7 Puszcza Amazońska Indian Achuar / 

 

Po śniadaniu wypłyniemy łodziami motorowymi lub wiosłowymi po rzece Capahuari na rekonesans i eksplorację dżungli, zamieszkałą przez niezliczoną ilość zwierząt i roślin w tym różowego delfina rzecznego, wiewiórcze małpy sajmiri czy drzewo figę dusiciela. Obiad w Lodgy.

Achuarskie mity i tradycje

Po obiedzie spotkamy się z Indianami przy ogniu żeby móc lepiej poznać ich historię, mitologię i tradycję.. Kolacja.


Dżungla nocą

Dżungla nocą oferuje zupełnie inne wrażenia i doświadczenie lasu deszczowego. Niektóre gatunki płazów, gadów, owadów i ssaków są tylko aktywne w nocy. Aby posłuchać nocnych odgłosów puszczy wypłyniemy na przejażdżkę łodziami lub wyruszymy na niewielki nocny trekking.. Nocleg w Ecolodgy.

Dzień 8 Puszcza Amazońska Indian Achuar

To ostatni dzień i okazja aby obserwować ptaki i zwierzęta żerujące w spokoju wczesnym rankiem. Cała dżungla budzi się do życia ze wschodem słońca, o czym przekonujemy się wpierw z wyraźnych dźwięków rozchodzących się nad baldachimem dżungli. Po śniadaniu podróżujemy rzeką w kierunku niewielkiego lotniska, po raz ostatni przyglądając się zwierzętom, florze i faunie.. Przelot do Shell. Po krótkim locie przesiadamy się do naszego busa i jedziemy w kierunku przepięknej laguny położonej w głębi ogromnego krateru wulkanicznego. W tym andyjskim i górskim już krajobrazie rozpocznie się czas warsztatowy wyjazdu. Kolacja i nocleg w andyjskiej Eco lodgy.

Dzień 9 Laguna Quilotoa – Retreat i czas kreacji

Poranne zajęcia jogi dla chętnych. Zajęcia będą przyjemną formą rozgrzania i skontaktowania się z ciałem. Ich celem będzie łagodne rozluźnienie, ugruntowanie i doenergetyzowanie.  Techniki będą nawiązywać do tradycji hatha yogi i technik oddechowych. Śniadanie.

Przestrzeń kreacji. Dążymy do osiągnięcia życiowej pełni, ale nie zdajemy sobie sprawy, że pełnia jest już w nas. Po tak intensywnych i pełnych bodźców aktywnych dniach, czas na nieco regulacji, wrócimy uważnością do oddechu, ciała, przepływu i lekkości. Ten czas uważności ma na celu przywrócić nam poczucie bezpieczeństwa w ciałach, oraz poczucie spokoju w głowach. Tak by móc odważniej spojrzeć na swoje wewnętrzne bogactwa, a nie tylko dostrzegać to, co nam je przysłania. Obiad.

Przestrzeń kreacji. To czas w którym zajmiemy się zagadnieniem zarządzania swoją życiową energią, czyli tym w jaki sposób przekształcić swoje myślenie, uczucia, sposób pracy oraz relacje z osobami, które kochamy, by pozostawać w zgodzie i równowadze ze swoim prawdziwym „ja”. Kolacja i nocleg w andyjskiej Eco lodgy.

Dzień 10 Laguna Quilotoa – Retreat i czas kreacji

Poranne zajęcia jogi dla chętnych. Zajęcia będą przyjemną formą rozgrzania i skontaktowania się z ciałem. Ich celem będzie łagodne rozluźnienie, ugruntowanie i doenergetyzowanie.  Techniki będą nawiązywać do tradycji hatha yogi i technik oddechowych.  Śniadanie. Dzisiaj zaplanowany mamy trekking wokół krateru wulkanu i znajdującego się w nim cudownego jeziora powulkanicznego, a po południu czas warsztatowy.

Trekking po Andach

Laguna Quilotoa to zachwycające jezioro położone na terenie wygasłego wulkanu na wysokości prawie 4000 metrów n.p.m. Położona w kraterze wulkanu, otoczona majestatycznymi górami, cudownie zielona, prawdopodobnie jedna z najpiękniejszych lagun Ekwadoru. Trekking wzdłuż Laguny Quilotoa jest uważany za jedną z najlepszych jednodniowych tras trekkingowych w kraju. Pierwsza godzina spaceru po kraterze jest dość łagodna i zapewnia mnóstwo spektakularnych widoków na jezioro.

Przestrzeń kreacji

Po południu kontynuujemy skupienie się na świadomym ruchu na poziomie ciała, duszy i emocji…
Głębia życia jest czymś czego możemy doświadczyć tylko poprzez szczery kontakt ze sobą, ale też niezbędne do eksplorowania tego, jest przyjazne środowisko (w którym możemy doświadczyć choć jednej bezpiecznej relacji). Dziś każdy będzie mógł posłuchać i poczuć co dzieje się w jego obszarach życia, przekonaniach, wartościach, czy duchowości. Zmiana w jednym obszarze wpływa na pozostałe, a im głębiej schodzimy, tym większe zmiany możemy zaobserwować w codzienności, relacjach, w życiu. Kolacja i nocleg w andyjskiej Eco lodgy.

Dzień 11 Laguna Quilotoa – Retreat i czas kreacji

Poranne zajęcia jogi dla chętnych. Zajęcia będą przyjemną formą rozgrzania i skontaktowania się z ciałem. Ich celem będzie łagodne rozluźnienie, ugruntowanie i doenergetyzowanie.  Techniki będą nawiązywać do tradycji hatha yogi i technik oddechowych. Śniadanie.

Przestrzeń kreacji. Ostatni wspólny krąg w poczuciu własnej głębi, z odkrytymi i przyjętymi obszarami poczucia mocy i sprawczości. Czas podsumowania, refleksji i ugruntowania wszystkich  doświadczeń. Obiad.

Po południu wracamy busem do stolicy kraju – Quito (3,5h). Wieczorem pożegnalne spotkanie i nocny spacer po mieście  dla chętnych.

 

Dzień 12 Powrót do domu

Śniadanie. Poranek wolny w Quito. Ostatnia chwila wolna na spacer i na zakupy pamiątek. Około południa przejeżdżamy na lotnisko i wylatujemy do Polski.

Dzień 13

Przylot do PL

KOSZT: 

EARLY BIIRD: przy zapisie do 10.10.2023 – 2850$ + przelot (ok 4-4,5 tyś PLN)
REGULAR: przy zapisie po 11.10.2023 – 2950$ + przelot (ok 4-4,5 tyś PLN

Świadczenia

 • Transport w trakcie wyprawy: komfortowym prywatnym busem
 • 11 noclegów (2 w hotelu w Quito, 3 w hotelu w Banos, 3 w amazońskiej Eco Lodgy, 3 w Eco Lodgy w Andach w regionie Quilotoa Loop)
 • Wyżywienie (11 śniadań i 6 obiadów i 11 kolacji)
 • Przelot wewnętrzny w głąb dżungli w dwie strony
 • Wstęp do rezerwatów i parków narodowych na trasie
 • Wycieczka rowerami po Parku Narodowym Cotopaxi
 • Rafting z kwalifikowanymi instruktorami
 • Opieka lokalnych przewodników w Amazonii
 • Warsztaty rozwojowe z trenerem
 • Ubezpieczenie NNW i KL
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy,
 • Opiekę kwalifikowanego pilota i tłumacza na całej trasie
 • Gwarancja organizatora turystyki (wpis do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki).

Świadczenia nie obejmują

 • Biletów lotniczych Warszawa – Quito – Warszawa (ok. 4 tyś PLN w zależności od terminu wykupu)
 • Zakwaterowania w pokoju hotelowym o podwyższonym lub innym standardzie niż przewidziany w programie wyprawy (dot. pokoi jednoosobowych na życzenie Uczestnika).
 • Zwyczajowych napiwków ok. 30$/os
 • 5 posiłków na trasie (ok. 10$/posiłek)
 • Ubezpieczenia od chorób przewlekłych

 

ORGANIZATOR Wyprawy Rozwojowe

Krzysztof Ruba – pilot wypraw, od 6 lat tworzący i pilotujący wyjazdy po Ameryce Łacińskiej, Północnej Afryce i Europie. Miłośnik przyrody i wyjazdów z namiotem. Specjalizuje się w kulturach pierwotnych Ameryki. Dużo uwagi i czasu poświęca na rozwój osobisty, metody coachingowe i terapeutyczne które wzbogacają jego życie. Prowadzi bloga po Ameryce (www.latino-america.pl/),  trener Holistycznej Szkoły Trenerów, instruktor jogi (Yoga Alliance – RYT200), trener met. Biegun Marka Kamińśkiego, założyciel Wypraw Rozwojowych (www.wyprawy-rozwojowe.pl)

Ada Stolarczyk – trenerka na wyprawie

Terapeutka pracy z ciałem. Pasjonatka życia i miłośniczka natury. Spełniona kobieta. specjalizująca się w procesach redukcji stresu, oraz pracy z pamięcią komórkową ciała. Terapeutka terapii czaszkowo- krzyżowej, poviderka TRE. Od 5 lat prowadząca zajęcia i warsztaty uwalniające od ograniczeń własnego potencjału i budowania balansu w swoim psychicznym i emocjonalnym życiu (www.wysokiewibracje.pl/)

 

Informacje dodatkowe

 • Kolejność aktywności w programie może ulec zmianie (spowodowane, np.: utrudnieniami komunikacji lokalnej oraz innymi czynnikami zewnętrznymi (pogoda, sytuacja polityczna itp.).
 • Bilety będziemy kupować grupowo jak tylko wpłyną do nas wszystkie umowy i płatności. Cena biletu nie jest wliczona w cenę. Gdy wpłyną wszystkie zaliczki będziemy kontaktować się z Wszystkimi w sprawie dodatkowej płatności na poczet biletu lotniczego.

 

Co wyróżnia tę wyprawę?

 • Spotkania w kręgu
 • Praca z ciałem
 • Praca z oddechem
 • Uwalnianie napięć
 • Techniki uważności
 • Świadomość uczuć
 • Dzika przyroda
 • Spotkanie ze sobą
 • Rdzenne kultury

napisz maila na info@wyprawy-rozwojowe.pl lub ada@wysokiewibracje.pl

 

 

           

 

Podobne wibracje

Top